Przez długi czas mineralne i syntetyczne materiały izolacyjne były w większości stosowane na placach budów, ale obecnie konkurują z pojawieniem się naturalnych materiałów o powszechnie uznanych właściwościach.

Mineralne i syntetyczne materiały dźwiękochłonne.

1. Wełna szklana.
Otrzymywana jest z piasku i szkła z recyklingu. Jest to bardzo dobry izolator akustyczny, szczególnie dla wysokich częstotliwości i izolacji termicznej. Wełna szklana, odporna na gnicie i ogień, pozostaje obowiązkowa w miejscach izolacji. Jego główną wadą jest to, że podczas instalacji emituje dużo pyłu, który musi być chroniony za pomocą odpowiednich urządzeń zabezpieczających.
2. Wełna skalna.
Cechuje się właściwościami podobnymi do wełny szklanej. Podobnie jak ona, gwarantuje izolację akustyczną i komfort termiczny, szczególnie w przypadku hałasu uderzeniowego. Jej elastyczność ułatwia operacje rozprzęgania.
3. Płyta polietylenowa.
Trwała i łatwa w użyciu, jest sprzedawana w rolkach, panelach i rurach. Polietylen jest dobrym izolatorem syntetycznym, dobrze nadaje się do podłóg pływających i laminowanych. Jego główną wadą jest to, że jest wykonany z materiałów petrochemicznych, które są trudne do recyklingu.
Chociaż nadal są one powszechnie stosowane jako podkład pod wykładziny podłogowe, izolacja poliuretanowa i styropianowa (zwłaszcza styropian) nie dają żadnej solidnej gwarancji w zakresie izolacji akustycznej. Powinny być one preferowane do izolacji termicznej.

Naturalne materiały dźwiękochłonne.

Naturalny izolator pochodzenia biologicznego produkowany jest z organicznych substancji pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, lub z procesu odzysku odpadów: włókna drzewnego, wełny konopnej, waty poliestrowej, włókien tekstylnych itp. Wszystkie te materiały mogą być produkowane lokalnie i wymagają niewielkiej energii do produkcji. Oto kilka wybranych materiałów.
1. Włókno drzewne.
Dobry izolator termiczny i akustyczny. Niektóre izolacje z włókien drzewnych zawierają spoiwo (syntetyczne lub naturalne) w celu uzyskania bardziej elastycznego i łatwiejszego w obsłudze produktu.
2. Korek.
Wrażliwy i regulujący wilgotność korek jest interesującym materiałem izolacyjnym pod warunkiem, że zainstalowane są arkusze o grubości co najmniej 5 mm.
3. Wata celulozowa.
Lekka, materiał ten jest idealny do izolacji ścianek działowych i sufitów podwieszanych.
4. Watoliną celulozową.
Wata poliestrowa, głównie z butelek z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Ta izolacja nie zawiera żadnych spoiw chemicznych.
5. Wełna konopna.
Ceniona za doskonałe wyniki w dziedzinie ochrony środowiska. Wielkość płyt jest dostosowana do konstrukcji domów o szkielecie drewnianym i włókna te mogą być również stosowane do zewnętrznej izolacji cieplnej i wewnętrznej izolacji cieplnej.

Add Your Comment