W nowoczesnych i klasycznych ogrodach można spotkać się z rozmaitymi kompozycjami powstającymi z grysu, żwiru czy kory. Jak oddzielić je od trawnika, by wyglądały estetycznie?

Dlaczego warto oddzielić trawnik?

Gdy przy trawniku ma znaleźć się ozdobna kompozycja wykonana z innego materiału, na przykład z kolorowej kory, rozsypanego żwiru albo drobniejszego od niego grysu, warto oddzielić te dwa podłoża od siebie.

Rozdzielenie ich pozwoli nie tylko na podkreślenie wyglądu kompozycji, ale również zapewni jej większą trwałość. Można wtedy zapobiec mieszaniu dwóch podłóż ze sobą – przerastaniu trawy i przesypywaniu się sypkich materiałów.

Obrzeże trawnika – jak je wykonać?

Aby oddzielić trawnik od sąsiadujących z nim kompozycji, można wykorzystać różne materiały dostępne w sklepach ogrodniczych. Ich rodzaj powinien wpisywać się w charakter ogrodu.

Najprostszym sposobem, by oddzielić trawnik od żwiru, grysu czy kory jest elastyczne obrzeże trawnikowe w formie krawężnika z podstawą. Takie obrzeża oferowane są w najczęściej w wysokości 4-5 cm i w różnych kolorach jak brązowy, zielony i czarny. Są bardzo proste w montażu – stosuje się plastikowe kotwy (szpilki) wbijane w grunt. Granica między materiałami jest wtedy cienka i wygląda nowocześnie.

Innym sposobem na wykonanie obrzeża jest wykorzystanie kostki brukowej lub cegieł. Tworzą one estetyczne kompozycje o rustykalnym charakterze.

Można zastosować także drewniane palisady, na przykład w formie gotowych rollboarderów wykonanych z ciosanych palików drewnianych. Dostępne są też ich plastikowe odpowiedniki.

Add Your Comment