Na budowę energooszczędnego domu decyduje się obecnie wiele osób. To przyszłościowy wybór, biorąc pod uwagę koszty związane z utrzymaniem budynku. Czym wyróżniają się projekty domów energooszczędnych?

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Pod pojęciem domu energooszczędnego znajduje się budynek mieszkalny, który cechuje się zastosowaniem rozwiązań budowlanych i instalacyjnych poprawiających jego bilans energetyczny.

Energooszczędne budownictwo redukuje zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebną do ogrzewania domu. To główny koszt eksploatacji, stąd też projekty domów energooszczędnych są obecnie coraz bardziej popularne. Wpisują się w ekologiczny trend, a także pozwalają na zredukowanie wydatków związanych z utrzymaniem, które stale rosną.

Czym wyróżnia się dom energooszczędny?

Aby dom cechował się niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, musi być odpowiednio zaprojektowany. Wśród najważniejszych wyróżników domów energooszczędnych znajdują się poniższe:

– Zwarta bryła – dzięki temu dom łatwiej ogrzać i można także zapobiegać nadmiernej ucieczce ciepła.
– Właściwa orientacja względem stron świata – dzięki temu dom wykorzystuje walory naturalnego nasłonecznienia.
– Termoizolacja – domy energooszczędne mają odpowiednio izolowane ściany, fundamenty i dachy, na przykład z użyciem wełny mineralnej, styropianu.
– Energooszczędna stolarka – szczelne drzwi i okna poprawiają bilans energetyczny budynku.
– Wysokosprawne, ekologiczne instalacje – w domach tych często stosowane są bezobsługowe kotły grzewcze na gaz, pompy ciepła, a także inne systemy OZE jak fotowoltaika, panele solarne.
– Inteligentne systemy smart home – dzięki nim można wygodniej i oszczędniej korzystać z domu.

Projekt domu energooszczędnego – gdzie można go zamówić?

Aby wybudować dom energooszczędny, można zdecydować się na projekt gotowy albo na indywidualny projekt domu na zamówienie u architekt Gniezno.

Add Your Comment