Boniowanie to rodzaj powłoki ściennej, która tworzy wzorzysty wygląd poprzez zdrapywanie lub ścieranie cienkiej warstwy farby. Jest to technika dekoracyjna, która może dodać Twojemu domowi wiele uroku i jest łatwa do wykonania. Jest to również świetny sposób na utrzymanie nowoczesnego wyglądu domu przy jednoczesnym zachowaniu klasycznej atmosfery. Aby wykonać dekoracyjne boniowanie na elewacji, nie trzeba wydawać fortuny. Można bez problemu przygotować je również na otynkowanych już ścianach. Sprawdź 3 pomysły na elewację z boniami!

Czym są bonie?

Podczas poszukiwania pomysłów na wykończenie ścian zewnętrznych domu często można spotkać się z terminami boniowania albo boni. Co to są bonie na elewacji?

Bonią nazywa się pojedynczą linię, rowek znajdujący się w murze albo dekoracyjny materiał, które pozwala na uzyskanie efektu boniowania. Boniowanie to element dekoracyjny, zwykle na elewacji budynków lub domów. Składają się z niewielkich wgłębień w ścianie, które wypełnia się zaprawą. Dobrym przykładem są tak zwane “kariatydy” z Erechtejonu w Atenach, budowli wzniesionej w V wieku p.n.e. Kariatydy umieszczono w niszach między kolumnami. Kariatydy zostały umieszczone we wnękach między kolumnami ganku i służyły jako dekoracja. Termin “kariatydy” pochodzi od greckiego słowa “karyatidos” oznaczającego “kobietę, która coś niesie”.

Jak łatwo wykonać boniowanie na elewacji?

Aby przygotować dekoracyjne boniowanie na elewacji, nie trzeba korzystać z ciężkich kamiennych bloków lub układać ocieplenia od linijki. Do dyspozycji są obecnie sposoby, dzięki którym elewacja z boniami jest łatwa i szybka w wykonaniu, także we własnym zakresie.

1. Bonie styropianowe
W sprzedaży można znaleźć bonie styropianowe, które nakleja się bezpośrednio na elewację, aby nadać jej atrakcyjny wygląd. Wykonane są z twardego styropianu, który montowany jest na specjalny klej. Bonie dostępne są w różnych wymiarach oraz wariantach – prostym i narożnym.

2. Bonie malowane
Prostym sposobem na ciekawy efekt jest pomalowanie elewacji tak, aby uzyskać efekt boniowania. Elewacja z boniami może być wtedy wykonana już na otynkowanym i pomalowanym podłożu. Bonie można namalować na narożnikach domu, pomiędzy oknami, w strefie wejściowej do budynku.

3. Listwy elewacyjne do boniowania
Efekt boniowania można uzyskać również z użyciem listew elewacyjnych PCV do boniowania. Listwy te są stosowane do montażu ocieplenia i pozwalają na uzyskanie doskonale prostych boni, co znacznie ułatwia wykonanie prac. Listwy elewacyjne do boniowania są oferowane w różnych szerokościach, między innymi 10 mm, 20 mm, 30 mm, 50 mm.

Podsumowując, wszyscy możemy się zgodzić, że boniowanie to świetny sposób na dodanie domowi odrobiny charakteru. Jeśli jednak chcesz zrobić coś więcej niż tylko ozdobić fasadę swojego domu, możesz rozważyć inne opcje, takie jak beton i cegła. Beton i cegła są droższe, ale zapewniają o wiele większą wszechstronność i trwałość. Jeśli szukasz czegoś szybkiego i taniego, to boniowanie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcesz czegoś, co przetrwa długi czas i może być wykorzystane na wiele sposobów, beton lub cegła mogą być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Add Your Comment