Kupno domu lub mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości to skomplikowany proces. Ważne jest, aby znać wszystkie szczegóły tego procesu, zwłaszcza jeśli chce się podjąć właściwą decyzję. Na przykład, być może zastanawiasz się nad kupnem nowego mieszkania. Chcesz mieć pewność, że uda Ci się uzyskać najlepszą ofertę. Musisz znaleźć mieszkanie, które spełni Twoje potrzeby i które Ci się spodoba.

Chcesz kupić dom lub mieszkanie za pomocą biura nieruchomości? Sprawdź, czym dokładnie jest umowa pośrednictwa w jej zakupie, jakie powinna zawierać elementy i jakie są główne rodzaje umów!

Czym jest umowa pośrednictwa w kupnie nieruchomości?

Aby skorzystać z usługi pośrednictwa nieruchomości, należy podpisać umowę z pośrednikiem. Co to umowa pośrednictwa w kupnie nieruchomości?

Umowa pośrednictwa nieruchomości jest rodzajem umowy, która reguluje stosunki między pośrednikiem a jego klientem. Może ona dotyczyć również kupna nieruchomości, czyli sytuacji, gdy klient chce za pomocą pośrednika zakupić nieruchomość, na przykład dom, mieszkanie, grunt.

Według przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami umowa pośrednictwa musi mieć formę pisemną. Można też zastosować umowę elektroniczną, która podpisana jest podpisem elektronicznym, profilem zaufanym.

Brak umowy pośrednictwa nieruchomości może powodować problemy w walce o swoje prawa, na przykład w przypadku pojawienia się szkód w nieruchomości, niewywiązania się pośrednika ze zleconych zadań.

Jakie elementy powinna zawierać umowa pośrednictwa nieruchomości?

Umowa pośrednictwa nieruchomości powinna zawierać dokładne informacje dotyczące:
Stron umowy – klienta oraz pośrednika nieruchomości,
Zakresu czynności pośrednictwa – czynności zleconych w biurze,
Wynagrodzenia pośrednika – najczęściej jest ono podawane w formie procenta od wartości transakcji.

Dodatkowo umowa pośrednictwa nieruchomości może zawierać inne elementy, na przykład zwrot poniesionych przez pośrednika kosztów w przypadku wycofania się z transakcji.

Rodzaje umów pośrednictwa w kupnie nieruchomości

Umowy pośrednictwa nieruchomości mogą być zawierane w dwóch formach – jako umowa na wyłączność lub też jako umowa otwarta.

Gdy umowa jest podpisywana na wyłączność, wtedy tylko jedno biuro zajmuje się obsługą klienta. Oznacza to, że nie może on zawierać umów z innymi pośrednikami. Wtedy pośrednik lepiej angażuje się w proces obsługi klienta i może on wtedy szybciej zrealizować swój cel, na przykład kupić wymarzoną nieruchomość.

Z kolei umowa otwarta powoduje, że klient może zawierać umowy z wieloma pośrednikami. Może to jednak przekładać się na mniejszą efektywność prowadzonych działań.

Add Your Comment