Podniesienie stóp procentowych w 2022 roku spowodowało znaczne pogorszenie dostępności kredytów mieszkaniowych. Jak sytuacja będzie wyglądać w 2023 roku?

Główne warunki do uzyskania kredytu na zakup mieszkania w 2023 roku

W 2023 roku nadal obowiązują te same wymagania dotyczące kupna mieszkania na sprzedaż piaseczno na  kredyt. Aby można było otrzymać kredyt na mieszkanie, niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa, która złożona jest z wielu czynników – od osiąganych przychodów i ich źródła, przez ponoszone koszty, a skończywszy na sytuacji rodzinnej.

Wobec tego zakup mieszkania będzie wymagać przede wszystkim posiadania stałych wpływów, najlepiej osiąganych z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony czy też prowadzenia własnego biznesu od dłuższego czasu. Banki dokładnie badają wysokość i źródła przychodów swoich klientów i na tej podstawie oceniają ich zdolność kredytową.

Konieczne będzie również posiadanie odpowiedniej wiarygodności kredytowej zapisanej w BIK – Biurze Informacji Kredytowej oraz w innych bazach. Osoby zadłużone, które nie spłacają lub nie spłaciły zobowiązań, nie otrzymają kredytu bankowego na zakup mieszkania.

Wysoka zdolność kredytowa w 2023 roku to podstawa

Wysokie stopy procentowe spowodowały, że kredyt na mieszkanie jest obecnie wysoko oprocentowany, co przekłada się na jego ogólne koszty i dostępność. Właśnie dlatego do uzyskania finansowania konieczne jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej.

Aby otrzymać kredyt na zakup mieszkania w wysokości około 500 000 złotych, konieczne jest posiadanie wpływów miesięcznych na poziomie nawet 8000-9000 złotych.

Należy również pamiętać o tym, że zakup mieszkania jest możliwy tylko wtedy, gdy posiada się wkład własny. Jego wysokość to 20% finansowania, natomiast można zaciągnąć kredyt przy 10% wkładu własnego i wykupieniu ubezpieczenia dodatkowego.

Dopłata rządowa do kredytu hipotecznego w 2023 roku

Dużą zmianą w kredytach w 2023 roku ma być zapowiadany przez rząd program dopłat do kredytu hipotecznego i jego stałe oprocentowanie na poziomie 2%. Co warto wiedzieć o finansowaniu w ramach tego programu?

Nie wiadomo jeszcze, jakie mają być jego dokładne zasady, ale mówi się o dopłatach do kredytu hipotecznego na kupno mieszkania czy budowę domu dla osób, które będą chciały mieć swoją pierwszą nieruchomość. Taki tani kredyt dostępny będzie przez pierwszych 10 lat z oprocentowaniem w wysokości 2%. Potem ma obowiązywać rata równa. Finansowanie ma dotyczyć maksymalnie 500 000 złotych lub 600 000 złotych w przypadku rodzin.

Dzięki zastosowaniu takich dopłat miesięczna rata kredytu hipotecznego na zakup mieszkania może zmaleć nawet o ponad 1000 złotych w przypadku kredytu na kwotę 500 000 złotych zaciągniętego na okres 30 lat, co daje znaczne oszczędności.

Add Your Comment