Widzieliście je wszędzie tej jesieni, pojawiające się w modzie, sprzęcie AGD i wnętrzach domów – kolory z chłodnej strony spektrum, takie jak żywe zielenie, odważne błękity, bujne fiołki i stalowe szarości.

Niewielu z nas może sobie pozwolić na całkowitą zmianę naszego salonu z każdym przemijającym trendem kolorystycznym. Zawsze zachęca się klientów do wybierania neutralnych materiałów o niskiej intensywności w przypadku rzeczy, których powtórzenie jest kosztowne lub skomplikowane. W salonie tymi przedmiotami byłyby meble, podłogi i wyszukane niestandardowe zabiegi okienne.
Ale jeśli chodzi o stosunkowo niedrogie elementy w salonie – farby, proste zabiegi okienne, poduszki i inne niedrogie akcesoria – zdecydowanie daj się ponieść i zainwestuj w kilka przedmiotów w swoich ulubionych modnych odcieniach.

Szary już od jakiegoś czasu króluje jako neutralny kolor. Dla wielu osób jest bardziej wyrazisty i czysty niż wszechobecny beż. Ale szarości brakuje ciepła beżu, więc spróbuj połączyć go z ciepłymi odcieniami drewna lub ciepłym odcieniem akcentującym, takim jak żółto-zielony. Bazując na odcieniach szarości w pomieszczeniu, możesz dodać odrobinę dowolnego innego koloru, nawet beżu.
Magenta to jeden z tych żywych kolorów które możesz wplatać w szare pomieszczenia Gdyby takie krzesła czy inne meble musiały konkurować z zieloną ścianą i niebieską sofą, szybko zmieniłyby się z niesamowitych w przeciążone. Wybierz więc meble w swoim ulubionym odważnym odcieniu, jeśli zobaczysz element, który po prostu musisz mieć, ale edytuj inne kolory w przestrzeni, aby intensywnie zabarwiony element pozostał gwiazdą.

Kolory takie jak zielony i czerwony mogą być trudne do połączenia. Znajdują się one naprzeciwko siebie na kole kolorów, co oznacza, że zapewniają największy kontrast między sobą. Jednym ze sposobów na złagodzenie kontrastu jest użycie mniej intensywnych odcieni jednego lub obu odcieni.
Jedna ściana może być nieco “blada” w danym odcieniu. Czerwień może być natomiast bardzo ciemna i bujna, a nawet mieć bardziej bordowy odcień – wtedy wyda się neutralna. Ponadto, ponieważ kolory są używane dla różnych elementów w pokoju (farby ścienne i meble), nie będą ze sobą kolidować. Ta nieoczekiwana paleta świetnie sprawdza się w tej chłodnej, nowoczesnej przestrzeni.

Ci, którzy kochają jasne, czyste i przewiewne przestrzenie, nie mogą się pomylić z odcieniami bieli na ścianach, sufitach i meblach. Ale fajnie jest wstrzyknąć trochę koloru, aby ożywić przestrzeń.
Jeśli tak, dlaczego nie pójść na odwagę? Uziemienie czarne i żywe pomarańczowe odcienie ładnie współgrają z jaśniejszymi niebieskimi odcieniami. W tym przykładzie skutecznie wykorzystać można również kolory znajdujące się naprzeciw siebie na kole kolorów (niebieski i pomarańczowy). Dobrze ze sobą współpracują, ponieważ niebieski jest jaśniejszy i stonowany.

Nie zaniedbuj swoich zewnętrznych przestrzeni życiowych, jeśli chodzi o wprowadzenie chłodnego koloru. Dni są jeszcze krótkie i chłodne, ale dlaczego nie zaplanować z wyprzedzeniem wiosny i lata w Twoim domu? Wybierz odpowiednie kolory i elementy do swoich wnętrz!

Add Your Comment